Ako správne nafotiť nehnuteľnosť pre virtual staging?

Share

Ak predávate nehnuteľnosť, potrebujete ju správne odprezentovať potencionálnemu kupujúcemu. V tomto vám môže výborne pomôcť novinka na slovenskom trhu – virtual staging. Ako správne nafotiť nehnuteľnosť pred virtual stagingom?

Virtual staging je návrh bytu v digitálnej forme. Využíva sa najmä pri novostavbách, ktoré nie sú zariadené, ale aj pri bytoch v pôvodnom stave so starým nábytkom. Postačí len nafotiť jednotlivé miestnosti a poslať ich grafickým dizajnérom pracujúcim v tejto oblasti. Tí pomocou Photoshopu upravia každú fotografiu tak, aby byt vyzeral ako zariadený. Ide o grafický návrh, ktorý môže vyzerať veľmi reálne. Šanca predaja sa vďaka virtuálnemu stagingu výrazne zvýši. Ako však správne nafotiť nehnuteľnosť pre virtual staging?

Základom je kvalita

Aby vyhotovený virtual staging vyzeral čo najreálnejšie je potrebné tomu prispôsobiť aj originálne fotografie. Neodporúčame vám fotiť pomocou vášho telefónu.  Na takéto fotografie je ideálny profesionálny fotoaparát a fotograf. Vďaka tomu budú fotografie vo vysokom rozlíšení a dizajnérom sa s takýmto materiálom bude výborne pracovať. Taktiež vložený nábytok nebude vyzerať falošne. 3D modely nábytku sú totiž vo vysokom rozlíšení a po vložení do nekvalitnej fotografie budú až moc vynikať.  Fotografie z Matterport kamery PRO2 sa tiež dajú použiť. V najhoršom prípade nafoťte nehnuteľnosť na svoj mobilný telefón. Dajte si však záležať. Zabezpečte čo najviac svetla. Snažte sa, aby boli  fotografie odfotené horizontálne z rohu izby smerom na okno a aby zachytávali čo najviac priestoru. Fotografie robte z výšky svojho pása. Čim, kvalitnejšie fotografie, tým lepší bude konečný výsledok. Pokiaľ však neviete zohnať fotografa, prinášame Vám zopár tipov.

Kedy je ten správny čas na fotenie?

Existuje vôbec správny čas na fotenie? V niektorých prípadoch určite áno. Neodporúča sa fotiť v počasí, keď je výrazne zamračené. V takejto situácii môžu byť fotky príliš tmavé a dizajnérom sa s nimi bude pracovať ťažko. Ak budú miestnosti dobre osvetlené a z okna budú vidieť len šedé oblaky, dizajnéri prerobia oblohu na modrú s bielymi obláčikmi.

Množstvo odborníkov však potvrdilo, že najlepší čas pre fotografovanie je pri východe a západe slnka. V tomto čase sú fotky skutočne krásne a zároveň kupujúcemu sprostredkujú špecifickú atmosféru.

Osvetlenie priestoru

Fotenie by malo byť realizované za denného svetla. Snažte sa mať fotografie čo najsvetlejšie. Odhrňte závesy a žalúzie a nechajte slnko vniknúť do miestnosti. 

Základným pravidlom je taktiež zapnúť všetky svetlá. Profesionálny fotoaparát si s takto nasvieteným priestorom ľahko poradí. Okrem iného však zvýšite šancu toho, že výsledný návrh bude vyzerať skutočne reálne. V nastaveniach fotoaparátu “neprepáľte” fotografie pomocou zvýšeného ISO.

Vypracte miestnosť

Primárnym účelom virtual stagingu je vložiť nábytok a výzdobu do prázdneho priestoru. Preto je najlepšie ponechať miestnosti čo najprázdnejšiu.

Odstráňte všetok nábytok, dekorácie, hračky, odpad a ďalšie zbytočné predmety. Čím prázdnejšia miestnosť, tým lepšie. Cieľom je mať prázdne miestnosti, aby sa dizajnérovi ľahko pracovalo. Ak však takéto vypratanie nie je možné, vôbec sa netrápte. Dizajnéri si vedia poradiť so všetkým, len to trvá dlhšie a stojí o niečo viac.

Nepreháňajte to

Menej je niekedy viac. Pre virtual staging platí, že postačí jedna alebo dve fotografie každej miestnosti. Ak sa v nehnuteľnosti nachádza kuchyňa spojená s obývačkou, nafoťte miestnosť z obidvoch strán.  

 

Záber z kuchyne smerom na balkón

 

Záber od balkóna smerom na kuchyňu

Ako správne nafotiť nehnuteľnosť pre virtual staging?

Ideálne je fotiť približne od pása z rohu izby smerom k oknu. Taktiež je dôležite vždy fotiť horizontálne a nie vertikálne. Viete tak odfotiť oveľa viac priestoru, ktorý je na vloženie nábytku do fotografie potrebný. Snažte sa odfotiť miestnosť tak, aby v nej bolo čo najviac voľného miesta na vloženie nábytku a dekorácií. Ak spravíte horizontálnu fotku z úplného rohu izby pomocou správneho objektívu (my odporúčame 16mm) a pri dobrých svetelných podmienkach, tak je šanca, že sa vám podarí vhodná fotografia na virtual staging.

Pošlite tie najlepšie fotografie

Skúste nafotiť viac záberov a nakoniec si vyberte tie, ktoré sa vám najviac páčia. Tak, ako sme už spomínali, na virtual staging postačí jedna fotografia každej miestnosti s výnimkou kuchyne, ktorá je spojená s obývačkou. Platí sa za počet upravených fotografií a nie za počet miestností. Pri troj izbovom byte postačia tri kvalitné fotografie.

Virtual staging môžte mať hotový už za 24 hodín od zaslania fotografií.

Ak si nie ste istí, či ste nafotili nehnuteľnosť správne, stačí napísať email a priložiť vaše fotografie. My vám radi poradíme. V prípade, že je vaša nehnuteľnosť v Bratislavskom kraji, radi vám ju pomôžeme aj nafotiť

Prečítajte si tiež

Žiadne podobné články